Објавено на:

Силно руско гранатирање на Харков

t

„Во текот на изминатиот ден, окупаторите нанесоа околу 50 удари од артилерија, минофрлачи, тенкови и MLRS (повеќе ракетни фрлачи)“, рече тој во изјавата на Телеграм.

„Беше погодена инфраструктурата на (областите) Салтивка, Холодна Хора, Олексиевка, XTZ (област за тракторска фабрика во Харков) “, додаде тој.


Последните денови украинските власти предупредија за можна голема руска офанзива на истокот на земјата, опишувајќи ги напорите на руските сили да напредуваат од Изум во јужниот дел на Харков кон регионот на Донбас.

Регионалните власти, исто така, повикаа на евакуација на цивилите од источна Украина пред, како што велат, тешките борби во Донбас.

Во четвртокот, Борис Филатов, градоначалникот на Днипар — регионален главен град јужно од регионот Харков — ги повика жените, децата и постарите лица да го напуштат градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Руски професор по политички науки тврди дека…

Следната недела разговор меѓу Вучиќ и Путин,…

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин…

ПОЛНИ ВРЕЌИ СО ГРАНАТИ СРЕДЕ ШИПКОВИЦА: Експлозивните…

Вчера околу 11.00 часот во Полициското одделение…

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека…

Орбан предупредува: Европа ќе има тешка зима,…

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во…