Објавено на:

Сирени за тревога на југот на Израел: „Железна купола“ пресретна ракети, нови удари по Појасот Газа

t

Во јужен Израел и северно од Појасот Газа, сирените за воздушен напад се огласија околу полноќ.

Сирени се слушнаа во Зиким, Кибуц Кармија и градот Ашкелон, покрај брегот на Средоземното Море.

На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како израелскиот систем за воздушна одбрана „Железна купола“ пресретнал неколку ракети над Ашкелон.

Израелските одбранбени сили за Спутник потврдија дека од Појасот Газа биле истрелани две ракети и дека биле пресретнати.

По операцијата „Железна купола“, Израел возврати со воздушни напади врз Појасот Газа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел испраќа воена опрема во Украина

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“…

Ракета истрелана од Појасот Газа кон југот…

Израелската армија соопшти дека денес е истрелана…

За две години односите меѓу Косово и…

Претставничката на Косово во амбасадата во Израел,…

Шестмина Палестинци се убиени во израелска воена…

Шестмина Палестинци се убиени денеска, а десет…

Нетанјаху: Израел има право да се брани…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повтори правото…