Сиромаштија: Македонците јадат најмалку месо во Европа

t

Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа, објавена од „Landgeist“, Македонците, Албанците, Турците и жителите на Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Годишно овие земји консумираат по 39 килограми месо.

Најголема потрошувачка на месо во регионот има Хрватска со 80 килограми по жител, а потоа се Црна Гора со 78 и Словенија со 70 килограми месо по жител. Србите во просек годишно јадат по 56 килограми месо, а граѓаните на Босна и Херцеговина 43 килограми.

Шпанија е на прво место во Европа со 99 килограми месо по жител. Втора е Португалија со 95 килограми, а на трето место е Исланд со 91 килограм месо по жител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

(Фото) Воздухот во Македонија најзагаден во цела…

Европа се соочува со „тешка криза во…

Потпретседателот на ЕК е убеден дека Македонија…

Како што знаете, системот што се применува…

Ердоган пресече: Ако треба, ќе се разделиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во…

Дебела казна за ТикТок: Не успеал да…

Европски регулатор ја казни платформата ТикТок со…