Објавено на:

Сите големи светски лидери ќе присуствуваат на погребот на Елизабета Втора, освен Путин

t

Додека Британија тагува за смртта на својот монарх со најдолг стаж, во Лондон веќе се во тек избезумени подготовки за она што треба да биде една од најголемите дипломатски прилики на векот.

Стотици сегашни и поранешни шефови на држави и влади ќе им се придружат на голем број други достоинственици кои ќе дојдат во Британија следната недела на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, која почина во четвртокот по 70 години на тронот.

Лидерите, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, веќе потврдија дека ќе присуствуваат на погребот, за кој Бакингемската палата во саботата објави дека ќе се одржи на 19 септември, во 11 часот во Вестминстерската опатија.

На погребот најверојатно ќе присуствува и јапонскиот император Нарухито заедно со царицата Масако и премиерот Фумио Кишида, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и францускиот претседател Емануел Макрон, меѓу многу други. Шпанија најверојатно ќе ја претставува кралот Фелипе Шести, кој има крвни врски со британското кралско семејство кое датира од 19 век. Ќе патуваат и членови на други европски кралски семејства, вклучително и од Белгија, Данска, Холандија, Норвешка и Шведска.

-Не би било изненадувачки ако дојдат сите крунисани шефови на држави од Европа, како и шефови на држави и шефови на влади во други земји, рече поранешен министер од кабинетот, кој беше во владата за време на уште еден голем погреб, на поранешната премиерка на Велика Британија Маргарет Тачер во 2013 година.

Најзабележително – иако не изненадува – отсуството ќе биде отсуството на рускиот претседател Владимир Путин, откако Кремљ рече дека неговото присуство не е опција. Во озборуваните дипломатски кругови, исто толку важно како кој доаѓа е кој добива покана, при што претставниците на амбасадата сакаат да откријат дали на кинескиот претседател Кси Џинпинг ќе му биде понудена шанса да присуствува.

Во меѓувреме, дипломатите се загрижени за големиот обем на она што ќе се случи. Подготовките за погребот претставуваат колосална логистичка, безбедносна и дипломатска задача, при што се очекува десетици илјади луѓе да патуваат во Лондон во текот на следните денови. Странските амбасади веќе се справуваат со стотици повици од приватни граѓани кои прашуваат дали е можно да слетаат во главниот град на истиот ден на погребот и брзаат да резервираат летови и сместување.

Утрото на самиот погреб, ковчегот на кралицата ќе биде пренесен во процесија до Вестминстерската опатија во 900-годишната Вестминстерска сала, каде што јавноста ќе има неколку дена да и оддаде почит. Нацијата ќе одржи двеминутно молчење. По едночасовната погребна служба, голема церемонијална поворка ќе го придружува ковчегот до блискиот Хајд парк, каде што ќе биде префрлен од кочијата во државната погребна кола. Ковчегот потоа ќе патува 20 милји западно од центарот на Лондон, до замокот Виндзор. По богослужбата во капелата Свети Џорџ во Виндзор, ковчегот конечно ќе биде спуштен во кралскиот свод на теренот на замокот, покрај ковчегот на покојниот сопруг на кралицата, принцот Филип, кој почина во април 2021 година.

Големите погреби се чудни моменти за дипломатите, комбинирајќи периоди на жалост со неизбежни можности за билатерални и мултилатерални средби.

Лидерите, исто така, ќе треба да внимаваат случајно да не го засенат покојниот монарх или да не го украдат вниманието со постапки кои би можеле да се сметаат за непочитување.

За самата Лиз Трус, оваа прилика ќе понуди „учтиви моменти за запознавање“ со клучните лидери кои би требало да се покажат вредни за премиер назначен на почетокот на овој месец, рече Кампфер.Но, тој предупреди дека новиот премиер на Велика Британија „нема да сака да биде виден како е вклучен во дискусии за многуте проблеми со кои се соочува светот, поради чувствителноста на моментот“.

Секако, Даунинг стрит е категоричен дека 10-дневниот период на жалост во Обединетото Кралство треба ригорозно да се почитува, што значи дека официјалните состаноци меѓу Трас и другите меѓународни лидери нема да бидат закажани. За позначајни разговори, Трас затоа ќе мора да го почека Генералното собрание на ОН што ќе се одржи во Њујорк подоцна истата недела.

(Политико)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кого ќе испрати Македонија на погребот на…

Македонската влада допрва треба да одлучи кој…

Сите големи светски лидери ќе присуствуваат на…

Додека Британија тагува за смртта на својот…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…