Објавено на:

Сите грчки компании-купувачи се префрлија на плаќање во рубљи!

t

Сите грчки компании-увозници на руски гас одлучиле да ја прифатат шемата за плаќање кон „Гаспром“ во рубљи, со што нема да има прекин на испораките на енергенси за Грција.

Сите грчки компании-купувачи се префрлија на плаќање во рубљи. Сметките се отворени, процесот на плаќање е во тек – вели извор на „Спутник“.


Европската комисија (ЕК), претходно испрати писмо до земјите-членки на ЕУ во кое објаснува дека компаниите од ЕУ, под одредени услови, можат да плаќаат за рускиот гас во рубљи, без да ги прекршат санкциите против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија, Грција и Албанија конечно ќе се…

С. Македонија, Грција и Албанија конечно ја…

Нема повеќе руски гас за Грција

Јужниот сосед веќе нема да добива руски…

Важна вест за сите кои ќе летуваат…

Во грчките води, во Егејското и Јонското…

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…

(Видео) Голема парада на гордоста во Атина,…

Со пораки против хомофобијата, трансфобијата, расизмот, дискриминацијата…