Сите освен Таче биле на конгресот на СИРИЗА: Маричиќ се пофали – Договорот од Преспа е симбол на прогресивни политики

t

Договорот од Преспа е симбол на храбри и прогресивни државнички политики кои обезбедија стабилност, развој и прогрес, за нас и генерациите кои доаѓаат, напиша вечерва вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот фејбук-профил.

-Сириза и СДСМ како сестрински партии со храбри одлуки и преку солидарност, прогресивни политики и искрено пријателство го вратија духот на соработката во Југоисточна Европа и на Западен Балкан.


Подадената рака на помирување на двете држави и народи, денес значи силно силно сојузништво во НАТО, 100 отсто поддршка на нашата земја на европскиот пат и меѓусебна почит, напиша Маричиќ, кој присуствуваше на третиот Конгрес на СИРИЗА во Атина.

Подобрата иднина, како што наведе, ја носат партиите од левицата и од социјал-демократското политичко семејство.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчки пратеник: Преспанскиот договор придонесе за признавање…

Пратеникот на прогресивната алијанса на СИРИЗА и…

Маричиќ: Бугарија има историска можност да подаде…

Покажавме дека знаеме да градиме мостови со…

Сите освен Таче биле на конгресот на…

Договорот од Преспа е симбол на храбри…

(Видео) Паднаа маските: Заев со овации пречекан…

Поранешниот македонски премиер и поранешен претседател на…

(Фото) Сириза: Обраќањето на Зеленски и припадниците…

Зеленски денеска се обрати пред грчкиот парламент…