Сијарто бара оставка од европските лидери кои ја доведоа Европа на раб на рецесија!

t

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека нормалната реакција на европските лидери кои ги поддржаа санкциите, кои ја доближија европската економија до рецесија, ќе биде нивна оставка.


„ЕУ сака нови санкции само за некако да ги оправда своите погрешни одлуки кои се штетни, бидејќи по изјавата дека санкциите значат ќорсокак, ќе биде неопходно да се именуваат одговорните“, рече Сијарто на настанот „Кажи Не на санкциите“.


Според него, „тогаш лидерите кои ги поддржаа санкциите требаше да излезат, да кажат дека поради нив европската економија се приближува кон рецесија и да поднесат оставка. „Тоа би била нормална реакција од оние кои ѝ наштетија на Европа и воведоа санкции, рече министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитриевски: Ние сме Европејци и ќе завршиме…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски е…

Инфлацијата во Европа сè уште не го…

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин…

Сијарто бара оставка од европските лидери кои…

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто…

Инфлацијата во ЕУ надмина 11%!

ИНФЛАЦИЈАТА во Европската унија забрза во октомври…

Од Украина во Европа пристигнале речиси осум…

Од 24 февруари, кога започна воената операција…