Сијарто бара оставка од европските лидери кои ја доведоа Европа на раб на рецесија!

t

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека нормалната реакција на европските лидери кои ги поддржаа санкциите, кои ја доближија европската економија до рецесија, ќе биде нивна оставка.


„ЕУ сака нови санкции само за некако да ги оправда своите погрешни одлуки кои се штетни, бидејќи по изјавата дека санкциите значат ќорсокак, ќе биде неопходно да се именуваат одговорните“, рече Сијарто на настанот „Кажи Не на санкциите“.


Според него, „тогаш лидерите кои ги поддржаа санкциите требаше да излезат, да кажат дека поради нив европската економија се приближува кон рецесија и да поднесат оставка. „Тоа би била нормална реакција од оние кои ѝ наштетија на Европа и воведоа санкции, рече министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Инфлацијата “ги јаде” Европејците: Цените на одредени…

Просечната цена на земјоделските производи во изминатата…

Лајчак и Ескобар од НАТО: Стабилноста на…

Претставникот на Соединетите Американски Држави за Западен…

ШТО Е КРАКЕН? Опасна корона варијанта и…

Агенцијата за контрола на болести на ЕУ…

Може и нема да смрзнеме: Цените на…

Цените на природниот гас во Европа од…