Објавено на:

Сијарто: И други плаќаат за рускиот гас во рубљи, но не зборуваат отворено за тоа

t

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, изјави дека повеќето западноевропски компании кои увезуваат гас во ЕУ го плаќаат рускиот природен гас во рубљљи, во согласност со барањата на Русија и добавувачите.

„Не е точно дека другите го отфрлија ова, тие се само помалку отворени по однос на ова прашање“, рече Сијарто, апелирајќи до медиумите да не зборуваат за тоа дека Унгарија ја нарушува заедничката европска позиција со тоа што се согласи на таква трансакција.


Компаниите кои увезуваат природен гас од Русија отвораат сметки во „Гаспромбанк“, што не е предмет на санкции, рече Сијарто за време на посетата на унгарското малцинство во Словенија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финска ќе постави бариери на границата со…

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за…

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…