Објавено на:

Сијарто: И други плаќаат за рускиот гас во рубљи, но не зборуваат отворено за тоа

t

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, изјави дека повеќето западноевропски компании кои увезуваат гас во ЕУ го плаќаат рускиот природен гас во рубљљи, во согласност со барањата на Русија и добавувачите.

„Не е точно дека другите го отфрлија ова, тие се само помалку отворени по однос на ова прашање“, рече Сијарто, апелирајќи до медиумите да не зборуваат за тоа дека Унгарија ја нарушува заедничката европска позиција со тоа што се согласи на таква трансакција.

Компаниите кои увезуваат природен гас од Русија отвораат сметки во „Гаспромбанк“, што не е предмет на санкции, рече Сијарто за време на посетата на унгарското малцинство во Словенија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Уште една тура злато фатено на…

Српската Царина вчера во соработка со полицијата…

MНР: Ги отфрлиме сите наводи дека се…

Во врска со појавени шпекулации во јавноста…

Русија ќе гради воена база во Србија…

Русија размислува да изгради руска воена база…

Палевски за рамковните на ДУИ кои добија…

Кога #ДВЕжениМЕРКАзимаат многи е заебано... Потегот на…

Македонските граѓани живеат во сиромаштија: Минималните животни…

Минималните трошоци на едно семејство за јули…