Објавено на:

Сијарто повтори: Унгарија нема да испорачува оружје во Украина!

t

Унгарија нема да испорачува оружје за Украина бидејќи сака да избегне инциденти во близина на својата граница слични на оној во близина на Лавов кога руската армија уништи контингент странско оружје испратен за украинската армија, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Пјетер Сијарто.

„Најважна работа за нас е безбедноста на Унгарија и ќе направиме се што е можно да спречиме нашата земја да се вклучи во војната“, рече Сијарто на заедничката прес-конференција со неговиот турски колега Мевлут Чауавушоглу во Анкара.


Тој повтори дека унгарската Влада одби да испорача оружје на Украина и не дозволи транспорт на оружје за украинската армија преку нејзина територија, а таа одлука ја оцени како добра, особено во светло на неодамнешниот настан во Лавов.

„Не сакаме слични настани во областите во близина на унгарско-украинската граница населени со етнички Унгарци“, изјави министерот за надворешни работи.

Руското Министерство за одбрана на 18 април објави дека користејќи ракети со висока прецизност нападнале цели во близина на Лавов и го уништиле логистичкиот центар на украинската армија и големи пратки странско оружје што пристигнале во Украина неколку дена претходно од САД и европските земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

ЕУ ќе ја “оживува” Украина со 9…

Европската унија ќе одвои девет милијарди долари…