Објавено на:

Сијарто потврди: Унгарија ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

t

Сијарто потврди: Ќе ја користиме руската шема за плаќање енергија

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто потврди дека неговата земја ќе ја користи шемата за плаќање на руската нафта и гас што ја воведе Москва.

„85 отсто од нашиот гас доаѓа од Русија, 65 отсто од нашата нафта. Зошто? Затоа што тоа го одредува инфраструктурата. „Не е за забава, ние не ја избравме ситуацијата“, изјави тој за западните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…