Сијарто: Прашањето за Косово не треба да биде услов за европска интеграција на Србија

t

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска за Косово онлајн изјави дека прашањето за Косово не треба да биде услов за европска интеграција на Србија и вети дека за време на унгарското претседателство со ЕУ, во втората половина на 2024 година, таму ќе биде поголем напредок на патот на Србија кон ЕУ.ако тоа не се случи порано.

„Држиме скрстени прсти за успех на дијалогот меѓу Србија и Косово и веруваме дека оваа ситуација може да се реши само со преговори. Сепак, не прифаќаме да се постави прашањето за Косово како услов за европската интеграција на Србија. изјави Сијарто во Њујорк.

Тој изјави дека ЕУ во моментов, за жал, е во многу лоша состојба.

„Ние, Унгарците, сме за зајакнување на ЕУ. На прашањето како можеме да ја зајакнеме Унијата, нудиме одговор, а тоа е проширување. Колку повеќе можеме да се прошириме, толку посилни ќе бидеме“, убеден е Сијарто.

Во оваа смисла, тој посочува дека на Европа и е потребно што поскоро да се приклучи Западен Балкан.

„Најважната земја на Западен Балкан е Србија. Во интерес на Европа е Србија што поскоро да се приклучи. Не можеме да го прифатиме однесувањето на Брисел и некои западни земји кон Србија, затоа што навистина веруваме дека на Унијата и е повеќе потребен Западен Балјан отколку на регионот Унијата“, рече Сијарто.

Затоа се надева дека веќе оваа година ќе биде забележан напредок во однос на пристапниот процес на Србија во Унијата.

„Ако тоа не се случи, тогаш следната година, за време на унгарското претседателство, ќе преземеме огромни чекори. Можам да ви го ветам тоа“, рече Сијарто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…