Сиљановска Давкова: Сите паметиме дека СДСМ и Заев беа тие кои им ветија на помалите партии една изборна единица и од тоа не треба да бегаат

t

Веднаш треба да почне расправа, не само за изборната регулатива, не само за изборниот систем бидејќи ние имаме препораки од Венецијанската комисија кои не сме ги спровеле и тоа треба да го обезбедиме, изјави професорката и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова во емисијата „Вин вин“ на телевизија Телма при што во врска со прашањето за една изборна единица кое го бараат помалите партии и за кое ВМРО-ДПМНЕ, додека СДСМ бега, потсети на зборовите на екс премиерот Зоран Заев кој го вети тоа.

Таа вели дека Венецијанска комисија а ни ЕУ не се мешаат во изборниот модел, тој извира од амбиентот во една држава и целите кои ги поставила и потсети дека за една изборна единица СДСМ го даде како ветување при коалицирање со помалите партии.


– Дали сака помал број на партии, поголем број на партии, од хетерогеноста. Кога имате проблем со демократија нема подобар изборен систем од мнозинскиот кој е непосреден однос помеѓу оној кој го бирате во личноста и партијата, но има пример во Британија во која партијата на власт имала помалку гласови од другите што не станале власт, тоа е едното. Второто е една изборна единица и таму пропорционалноста е соодветна. Но мора да знаеме дека само Србија и Холандија имаат една изборна единица, рече Сиљановска Давкова.

Таа нагласи дека сепак кога има пропорционален изборен систем има и праг.

– Може да се разговара и за изборниот праг, но мораме да ги споредиме добрите и лошите страни што ќе се појават, изјави Сиљановска Давкова.

Во однос на предизборното коалицирање таа истакна дека треба да се направи биланс помеѓу репрезентативност и стабилност, а ние како држава важиме за фрагментирана партиска сцена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ продолжуваат со убедување: Пред нас е…

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен…

СДСМ: Францускиот предлог денес ќе биде достапен…

Со вчерашната прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, повторно…

Тасевски повикува на “револуција” во СДСМ: Сите…

Вие како членови на СДСМ мора да…

(Видео) Палевски: До крајот на 2022 година…

До крајот на 2022 година ВМРО-ДПМНЕ нема…

Делегација на СДСМ се сретна со Генчовска:…

Партиска делегација на СДСМ, заменик претседателката Сања…