Објавено на:

Си бараат парче Сармат? Нинова тврди: Кабинетот на Радев и Стефан Јанев наредиле испорака на оружје во Украина

t

„Во последните неколку недели, прашањето за извозот на оружје во Украина беше строго искористено. Имаше обвинувања дека разговараме со јавноста и правиме друго. И додека ние тврдевме дека не извезовме ниту еден патрон, тие тврдеа дека тони оружје отиде со посредници ноќе за милијарди лева. Еден кертриџ не се извезува во Украина“. Ова го изјави вицепремиерката и министерка за економија Корнелија Нинова.

Нејзиниот коментар дојде откако претседателскиот секретар Димитар Стојанов на својот Фејсбук профил покажа дел од документ во кој се наведува дека пратка со оружје ја пренасочува својата крајна дестинација од Исламската Република Авганистан во Украина. Според Нинова, претседателскиот советник лаже и манипулира со јавноста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…