Објавено на:

Си легна на брашното: Австрија ќе го плаќа гасот во рубљи

t

Австрискиот канцелар Карл Нехамер во средата објави дека неговата влада, заедно со австриската нафтена компанија ОМВ, се согласиле да го платат увозот на рускиот гас во рубљи, пренесува АПА, повикувајќи се на Телетрадер.

Претходно Русија ја прекина испораката на гас за Полска и Бугарија поради неисполнување на нејзините барања.

Нехамер рече дека Австрија и Германија ги прифатиле условите за исплатата на гасот бидејќи се „утврдено дека се во согласност со условите на санкциите“. Тој претходно изјави дека „не е можно“ Европската унија да воведе санкции за рускиот гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…