Објавено на:

Си ја бара бељата: Истиот мигрант по втор пат го запали Куранот во Шведска

t

Шведската агенција за миграција покрена истрага против Салван Момика, кој денеска одржа протест каде повторно го запали Куранот, за да утврди дали Ирачанецот има право да остане во Шведска.

Момика досега одржа протести пред џамијата, ирачката амбасада и шведскиот парламент Риксдаг во Стокхолм, а денеска организираше уште еден во близина на амбасадата на Иран, јавува шведскиот јавен сервис СВТ.

Агенцијата за миграција отвори истрага на 11 јули, по првиот случај на палење на Куранот, за да истражи дали на Ирачанецот треба да му се одземе дозволата за престој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг бара Турција да го одобри членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска…

Лидерот на екстремната десница во Шведска предложи…

Претседателот на екстремно десничарската партија Шведски демократи,…

Ројтерс: Турција не брза да ги исполни…

НАТО нема да може официјално да ја…

Турција го одложи гласањето во Парламентот за…

Комитетот за надворешни работи на турскиот парламент…

Израелското знаме запалено пред синагога во Шведска:…

Европскиот еврејски конгрес го осудува вчерашното палење…