Скандалозен потег на Приштина: На собраниската говорница истакнат симболот на терористичката УЧК

t

Во собранието на Приштина денеска се одбележуваат 15 години од едностраното прогласување независност на на Косово, а на собраниската говорница е истакнат симболот на терористичката „ОВК“ однонсо УЧК.

На седницата присуствуваат претседателот и премиерот на привремените институции на Приштина, Вјоса Османи и Албин Курти, како и претседателот на Албанија, Бајрам Бегај. Како што јавија приштинските медиуми, амблемот на оваа УЧК на говорницата го постави пратеничката Ганимете Муслиу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

Се сретнаа двајца од тројцата премиери Албанци…

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…