Објавено на:

Скандал во најава – Белата куќа молчи: Бајден планира да го помилува синот за криминалите во Кина?

t

Белата куќа одби во петокот да ја отфрли можноста претседателот Џо Бајден да го помилува својот син Хантер Бајден или брат Џејмс Бајден доколку на суд се докаже сомневањата за финансиски криминал поврзани со деловни зделки во Кина, и покрај прашањата од повеќе новинари и зголемениот обем. на написи на оваа тема.

„Тоа е хипотетичка ситуација, нема да навлегувам“, рече директорката за комуникации на Белата куќа, Кејт Бедингфилд, во просторијата полна со новинари, откако беше прашана дали претседателот размислувал за помилување за неговиот син Хантер или брат Џејмс, кои се под истрага.за финансиска несоодветност во врска со деловен договор со кинеската фирма CEFC China Energy.


Запрашан за континуираното инсистирање на претседателот дека нема ништо „неетичко“ и дека Хантер Бајден не заработил пари од „оваа работа за она што ја зборуваш во Кина“, Бедингфилд го удвои негирањето на постариот Бајден – направено повеќе од една година порано. – дека неговиот син е виновен за какво било престапување. „Ние апсолутно стоиме на коментарот на претседателот“, рече таа, инсистирајќи дека нема „што да додаде од оваа говорница“ кога прашањето беше формулирано на друг начин.

Хантер Бајден во моментов е под истрага од Министерството за правда во врска со бизнис зделка со која бил вклучен во Кина, чиј доказ се појави пред речиси две години на озлогласениот „лаптоп од пеколот“ оставен од него во поправка во Делавер. Се чини дека помладиот Бајден заработил милиони долари за консултантска улога и покрај тоа што инсистирал дека самиот договор „пропаднал“, а неговиот кинески партнер во аферата подоцна бил приведен во Кина.
Додека мал број медиуми првично објавија за содржината на лаптопот, кој вклучуваше не само инкриминирачки финансиски документи, туку и повеќе опасни материјали, вклучувајќи слики на Хантер ангажиран во сексуални дејствија и употреба на дрога, повеќето големи медиуми му дадоа дозвола, или отфрлајќи тоа како „руска пропаганда“ без никакви докази или воопшто одбивање да се коментира. Претседателот неславно се насмеа кога повторно го прашаа за лаптопот по изборите.

Меѓутоа главните медиуми од Њујорк Тајмс до Си-Ен-Ен почнаа да ја грицкаат приказната, признавајќи не само дека лаптопот му припаѓал на Хантер Бајден, туку и дека има некои сериозни проблеми со „деловните зделки“. дискутирано во е-поштата што ги содржи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден вели оваа пандемија не е завршена..

Оваа пандемија не е завршена. Денеска одбележуваме…

Покачување на цените на храната во САД:…

Поради постапките на Белата куќа, Американците се…

(Видео) Бајден бара начин како да извлече…

Во Украина се складирани 20 милиони тони…

Бајден расположен на вечерата со дописниците на…

Американскиот претседател Џо Бајден ги пофали новинарите…

Ројтерс соопшти: Паѓа рејтингот на Бајден –…

Рејтингот за одобрување на Бајден падна на…