Објавено на:

Скандал – Член на Преодниот совет на Мали: Франција е одговорна за масовните гробници во нашата држава и сака да ги сокрие

t

Француската армија се обидува да ги скрие масовните гробници во Мали за кои е одговорна, изјави за Спутник членот на Националниот преоден совет на Мали, Абубакар Сидики Фомба.

„Француската армија лаже, фабрикува факти, сака да ги скрие рударските бунари. „Ако има масовни гробници, тогаш тие се одговорни за нив“, рече тој.

Политичарот додаде дека властите во Мали покренале истрага во потрагата по можен нуклеарен отпад.

„Покренавме истрага во потрага по можен нуклеарен отпад. „Не бев таму, но добивам информации во реално време“, објасни тој.

На крајот на април се појавија нови сомнежи за воените злосторства на францускиот контингент во Мали.

Конкретно, во неодамна напуштената воена база во градот Госи, по нивното заминување, наводно била откриена масовна гробница на локални жители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Франција понуди да лекува болни и ранети…

Франција ќе испрати воен брод во Источниот…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…