Скопјани, не плашете се: Денес ќе се слушаат сирени за тревога, еве што ќе се случува

t

Припадници на Министерството за внатрешни работи и персоналот од Амбасадата на САД во Скопје денеска ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација.

Од МВР информираат дека како дел од сценариото за вежбата ќе бидат користени сирени за тревога, кои ќе можат да ги чујат и граѓаните на Скопје.

Поради реализацијата на вежбата, ќе има и времено затворање на крстосницата во близина на Амбасадата, при што е возможен кус застој на сообраќајот.

Вежбата ќе се изведува во објектот на Амбасадата на САД.

– Целта на заедничката вежба е поефикасна координација меѓу МВР и Амбасадата на САД при преземање активности за справување со кризни ситуации, се наведува во соопштението на МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Русија варварски ја напаѓа Одеса!

„Жалам што градот Одеса е во фокусот на…

Сѐ повеќе жени сакаат да бидат полицајки

Од вкупно пријавени 1458 кандидати, само 600…

Кривична пријава за убиство и тешки дела…

Денеска од страна на СВР Скопје –…

„Епл“ потврди софтверска грешка во моделот Ајфон…

Ме измамија за филмот. Потпишав договор за…

Вдовицата на Тома Здравковиќ ќе ја забрани…

Гордана Здравковиќ, вдовицата на Томa Здравковиќ  одржа …