Објавено на:

Слабее ли западната медиумска пропаганда? Американски медиуми: Украинските војници пукаат во нивните војници

t

Њујорк тајмс интервјуираше речиси дваесет украински војници и сите разговараа за слични прашања:

▫️ Руските вооружени сили го попречуваат радио сигналот;

▫️ Украинската страна нема доволно средства за комуникација;

▫️ Често е тешко да се контактира со командантот за да се повика артилериска поддршка;

▫️ Проблематичен е и контактот со блиските единици, поради што артилериците одвреме навреме пукаат врз нивните војници;

Во текстот се наведува дека артилеријата често мора да се потпре на сопствените беспилотни летала или на американското разузнавање.

Украинскиот генералштаб не одговори на прашањата на „Њујорк тајмс“ за проблемите во комуникацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Шефот на регионот Херсон убеден во позитивни…

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…