Објавено на:

Следната студена војна ќе биде меѓу САД и Кина

t

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека втората студена војна може да биде поопасна од првата.

Тој го изрази соодветното мислење во интервју објавено во саботата вечерта за шпанскиот весник „Ел Мундо“.

На прашањето на новинар од шпански Мундо дали втората студена војна ќе биде потенцијално поопасна од првата, Кисинџер одговори потврдно. Според него, тоа може да започне меѓу САД и Кина. Поранешен американски функционер тоа го објасни со фактот дека овие земји имаат слични финансиски средства, што не беше случај за време на првата студена војна. Поранешниот американски државен секретар смета дека „да се чека кинеската вестернизација“ веќе не е убедлива стратегија, пренесува Спутник.

Кисинџер го изрази и своето мислење, што е потребно за да се стави крај на конфликтот во Украина.

„На крајот на краиштата, мора да најдеме место за Украина и место за Русија, ако не сакаме Русија да стане кинеска станица во Европа“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна…

По разорното торнадо што го погоди југот…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…