Објавено на:

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да стане нов “Азовстал” за украинските екстремисти

t

Фабриката Авдеев би можела да стане втор „Азовстал“ за украинските екстремисти.

Хемиската фабрика за кокс Авдеев би можела да стане втор „Азовстал“ за украинските екстремисти, но нема долго да чекаме на нивното предавање, изјави командантот на доброволниот баталјон „Пјатнашка“ во Народна Република Доњецк, Ахра Авиџба.

На новинарско прашање дали екстремистите можат да се забарикадираат во комбинатот Авдејевски, тој рече: „Да, се надеваме дека е така. Ќе им покажеме дека и ние сме хумани луѓе, но не премногу. Едноставно ќе ги прелиеме со бетон. Нема да ги чекаме“, рече тој.

Според него, на екстремистите ќе им биде даден одреден рок да се предадат.

„Ако не заминат, ќе останат таму“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…

Министерот им ја сруши надежта: Азовците од…

Министерството за правда на ДНР информира дека…