Следува блокада на земјата: Конфедерацијата на синдикални организации најавува нови протести и штрајкови

t

Целосна блокада на земјава од штрајковите, најавува Конфедерацијата на Синдикалните организации на Македонија. Главната причина за нивното незадоволство се ниските плати, како и непочитувањето на одлуката за минимална плата од институциите.

А во поддршка на штрајкот на Синдикатот на Управата за матични книги, ќе излезе и Независниот синдикат на полицијата. Претседателот на синдикатот, Гоце Делчев, изјави дека и административните служби при МВР ја разгледуваат можноста за штрајк со истите барања.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Демонстрантите почнаа да палат: Насилни протести…

Насилни протести против мировните сили на ОН…

Условни казни за седуммина кои признаа вина…

Пред судот од осумте обвинети за настаните…

Овојпат како никогаш досега народот беше спремен,…

Овој пат како никогаш досега имаше тензии,…

(Видео) Мицкоски исвиркан од присутните пред Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера со…

Две лица се приведени на денешниот протест…

Две лица се приведени на денешните протести…