Објавено на:

Следува нова катастрофа? Украина тврди дека Русите пукаат во нуклеарна централа

t

Украинскиот парламент на Твитер објави дека руските сили пукаат во нуклеарната истражувачка централа во Харков.

„Во моментов е невозможно да се процени степенот на штетата предизвикана од судирот кој не завршува во близина на нуклеарната централа”, се вели во твитот во кој украинскиот парламент се повикува на државниот нуклеарен регулаторен инспекторат.

Според украинскиот Киев Индипендент, руски гранати го погодиле харковскиот институт за физика и технологија, во кој се наоѓа реактор за нуклеарни истражувања.

Претходно овој месец руски гранати го погодија теренот на Институтот за физика и технологија. Генералниот директор на таа институција тогаш изјави дека јадрото во кое се наоѓа нуклеарното гориво останало недопрено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…