Објавено на:

Следува нова катастрофа? Украина тврди дека Русите пукаат во нуклеарна централа

t

Украинскиот парламент на Твитер објави дека руските сили пукаат во нуклеарната истражувачка централа во Харков.

„Во моментов е невозможно да се процени степенот на штетата предизвикана од судирот кој не завршува во близина на нуклеарната централа”, се вели во твитот во кој украинскиот парламент се повикува на државниот нуклеарен регулаторен инспекторат.

Според украинскиот Киев Индипендент, руски гранати го погодиле харковскиот институт за физика и технологија, во кој се наоѓа реактор за нуклеарни истражувања.

Претходно овој месец руски гранати го погодија теренот на Институтот за физика и технологија. Генералниот директор на таа институција тогаш изјави дека јадрото во кое се наоѓа нуклеарното гориво останало недопрено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов…

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат…

Зеленски: Не сме во состојба целосно да…

Украина не е во состојба целосно да…

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

Украинските власти објавија дека од почетокот на…

Столтенберг стравува од ескалација на конфликтот во…

Засега алијансата нема информации за инцидентот со…

Путин: Русија со сите средства ќе се…

Русија ќе ја продолжи конзистентната борба за…