Следува огромен раст на цените на горивата: Ако Русија и Саудиска Арабија го намалат производството на нафта за 1 милион барели дневно тоа ќе биде „тотална катастрофа“ и „непријателски чин“, вели Белата Куќа

t

Белата куќа го започна последниот обид да го одврати ОПЕК да го намали производството на нафта за да избегне „тотална катастрофа“

Администрацијата на Бајден започна целосна кампања за притисок во последниот обид да ги одврати блискоисточните сојузници од драматично намалување на производството на нафта, според повеќе извори запознаени со ова прашање.

Притисокот доаѓа во пресрет на клучниот состанок во среда на ОПЕК +, меѓународниот картел на производители на нафта од кој се очекува нашироко да објави значително намалување на производството во обид да ги зголеми цените на нафтата. Тоа за возврат би предизвикало зголемување на цените на бензинот во САД во несигурно време за администрацијата на Бајден, само пет недели пред изборите.

Во изминатите неколку дена, највисоките енергетски, економски и надворешнополитички функционери на претседателот Џо Бајден беа ангажирани да лобираат кај нивните странски колеги во блискоисточните сојузнички земји, вклучувајќи ги Кувајт, Саудиска Арабија и ОАЕ, да гласаат против намалувањето на производството на нафта.

Членовите на нафтениот картел предводен од Саудиска Арабија и неговите сојузници, вклучително и Русија, познат како ОПЕК +, се очекува да објават намалување на производството потенцијално до повеќе од еден милион барели дневно. Тоа би било најголемото намалување од почетокот на пандемијата и може да доведе до драматичен скок на цените на нафтата.

Некои од нацрт точките за разговор што Белата куќа ги достави до Министерството за финансии во понеделникот, а кои беа добиени од Си-Ен-Ен, ја оквалификуваа можноста за намалување на производството како „тотална катастрофа“ и предупредија дека тоа може да се сфати како „непријателски чин“.

„Важно е сите да знаат колку се високи влоговите“, рече американски официјален претставник за она што беше оформено како широк административен напор што се очекува да продолжи пред состанокот на ОПЕК + во среда.

Белата куќа „има грч и паника“, рече друг американски функционер, опишувајќи го овој најнов обид на администрацијата како „симнување на ракавиците“. Според официјален претставник на Белата куќа, точките за разговор се подготвуваат и разменуваат од вработените и не се одобрени од раководството на Белата куќа или се користат со странски партнери.

Во изјава за Си-Ен-Ен, портпаролот на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон рече: „Јасно бевме дека снабдувањето со енергија треба да ја задоволи побарувачката за да го поддржи економскиот раст и пониските цени за потрошувачите ширум светот и ќе продолжиме да разговараме со нашите партнери за тоа. ”

За Бајден, драматичното намалување на производството на нафта не може да дојде во полошо време. Администрацијата со месеци се ангажираше во интензивни домашни и надворешнополитички напори за ублажување на зголемените цени на енергијата во пресрет на руската инвазија на Украина. Се чинеше дека таа работа се исплатеше, а цените на бензинот во САД паѓаа речиси 100 дена по ред.

Но, на само еден месец до критичните среднорочни избори, цените на бензинот во САД повторно почнаа да растат, што претставува политички ризик што Белата куќа очајно се обидува да го избегне. Со оглед на тоа што американските власти се префрлија да ги проценат потенцијалните домашни опции за спречување на постепеното зголемување во последните неколку недели, веста за големата акција на ОПЕК + претставува особено акутен предизвик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Да не го мислите: Додека го…

Ленин Јовановски, претседателот на "Слобода превоз" кој…

Ковачевски “згрме”: Нема да трпам директори кои…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека не…

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

Функционер на Алијанса контра ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ:…

Поранешниот директор на Државниот инспекторат за шумарство…

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…