Слепите лица протестираа пред Владата: Бараат зголемување на додатоците за попреченост

t

Националниот сојуз на слепите лица на Република Македонија денеска одржа протест пред Владата под паролата „Дајте ни ги правата“.

Учесниците во протестот тргнаа од хуманитарниот дом „Даре Џамбаз“ и држејќи се за јаже еден позади друг, стигнаа до пред зградата на Владата, каде што си ги побараа своите права.

Тие бараат зголемување на додатокот за попреченост и за помагала, а од денешниот протест упатија и барање за средба со премиерот Димитар Ковачевски, кој како што кажаапретходно заедно со цечата Влада ги игнорирал.

Со сегашното законско решение, слепите лица за попреченост месечно земаат околу 7.500 денари, а за туѓа нега 4.700 денари. Граѓаните кои денеска протестраа бараат овие додатоци двојно да се зголемат и да се врзат со растот на просечната плата.

Претседателот на Националниот сојуз на слепите, Бојан Селковски истакна дека протестот следи откако на разговорите со Министерството за труд и социјална политика и со претставници од Владата не биле најдени заеднички решенија.

Селковски се надева дека премиерот ќе ги повика на средба. Но, рече дека доколку не добијат никаков одговор ќе го свикаат Извршниот одбор и ќе се одлучи кои ќе бидат следните чекори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…