Објавено на:

Словачка повлече нога: Уште една членка на ЕУ размислува да го плаќа рускиот гас во рубљи – велат тоа не ги нарушува санкциите

t

Летонската компанија „Latvijas gaze“ ја разгледува можноста рускиот гас да го плати во рубљи, се наведува во соопштението на таа компанија.

„Според првиот впечаток, постапката за порамнување во руски рубљи формално не го нарушува режимот на санкции и е можна“, велат од компанијата.


Се додава дека сега го анализираат новиот начин на плаќање од правен и деловен аспект.

Претходно, претседателот на управниот одбор на „Латвијас Газа“, Ајгарс Калвитис изјави дека не гледа можност за плаќање во рубљи за испорака на природен гас од Русија, бидејќи договорот предвидува плаќање во евра.

Минатата недела рускиот претседател Владимир Путин и нареди на владата да ги преземе неопходните чекори за да ги префрли сите плаќања за продажба на гас, во која се вклучени и „непријателските“ земји, во руската валута од 1 април. Според Кремљ, промената се однесува на државите кои воведоа санкции кон Русија со намера да и наштетат на економијата на земјата, која ги вклучува повеќето земји-членки на ЕУ.

Путин ги предупреди земјите од ЕУ дека ќе мора да отворат сметки во рубли за да го платат рускиот гас, велејќи дека постоечките договори ќе бидат раскинати доколку не се исплатат плаќањата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ ќе ги искористи замрзнатите средства од…

Европската унија бара начин како да ги…

Кулеба се пожали: Некои членки на ЕУ…

Шефот на дипломатијата на Украина се жали…

ЕУ се наоружува: Унијата одвои дополнителни 200…

Европската комисија денеска усвои план за зајакнување…

Јовановски за идејата на Макрон: Со француски…

Политикологот и експерт за евроинтеграции, Александар Јовановски,…

Јовановски: ЕУ не ја сака Македонија во…

Еден од коосновачите на мото-клубот „Ноќни волци“,…