Објавено на:

Словачка протера тројца руски дипломати – Русија ќе одговори соодветно

t

Словачка одлучи да протера тројца дипломати од руската амбасада во Братислава, врз основа на податоците на тајната служба, и тие мора да ја напуштат земјата во рок од 72 часа, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на таа држава.

„Истовремено, Министерството за надворешни работи силно апелира до Амбасадата на Руската Федерација нивните претставници да ги извршуваат своите должности во согласност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението.

– Русија ќе одговори на „словачкото неоправдано протерување“ тројца руски дипломати, рече денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…

Финска драстично го намалува бројот на издадени…

Финска, од 1 септември, ќе го ограничи…

Латвија “си игра со оган”: Нема продолжување…

Летонските власти нема да ги продолжат дозволите…

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната…

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски…