Објавено на:

Словенија го одржа ветувањето за Украина: Ѝ подари 35 оклопни возила

t

Словенија ѝ подари на Украина 35 оклопни амфибиски возила BVP M80A произведени во поранешна Југославија, за што ќе добие компензација за набавка на опрема за словенечката армија во договор со САД, јавуваат локалните медиуми.

Возилата веќе со железница се испратени во Полска и Украина.

Нивната деконзервација траеше неколку недели, а побрзото испраќање помош на украинската армија која се спротивставува на руската агресија досега ги спречи логистичките тешкотии поради Унгарија, која не дозволува транспорт на оружје за одбрана на Украина преку нејзина територија, наведува комерцијалната телевизија. станица ПОП-ТВ.

Словенија го одржа ветувањето за Украина

Амфибиското возило гасеница БВП М80А со екипаж од тројца војници има топ од 20 милиметарски калибар, митралез и фрлачи на противтенковски ракети Маљутка. Со оваа донација Словенија го исполни ветувањето за Украина и придонесе за нејзината одбрана, што го потврди и министерот за одбрана Марјан Шарец.

Според него, Словенија претходно и донирала лесно оружје, шлемови, панцири и друга опрема на Украина, а отсега ќе се концентрира повеќе на други форми на помош, вклучително и деминирање и помош во обновата на Украина по војната.

Како што нагласи министерот, Словенија има големо искуство во повоено деминирање, на што со години работи преку Словенечко-американската фондација по завршувањето на војните во поранешна Југославија.

„Тоа е хуманитарна акција бидејќи по секоја војна овие области треба да се деминираат за да нема нови цивилни жртви“, рече Шарец, додавајќи дека тоа не ја исклучува натамошната помош на украинската армија, иако расположливиот арсенал на оружје и опремата во Словенија беше главно исцрпена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…