Објавено на:

Словенија се придружи на санкциите: Протерува повеќе од 30 руски дипломати

t

Словенечката Влада денеска соопшти дека 33 руски дипломати се протерани откако во украинскиот град Буча беа пронајдени тела на убиени цивили, а Киев ги обвини руските сили за масакр.

Претходно, Министерството за надворешни работи соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Тимур Ејвазов за да ја изрази „огорченоста на Словенија поради убиството на украинските цивили во Буча и другите градови ослободени од рускиот агресор“ и да го информира дека бројот на руските дипломати во земјата ќе биде намален.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дипломатска офанзива на ЕУ во Македонија: Членство…

Словенија интензивно ја поддржува Македонија во процесот…

Три лица загинаа откако се преврте автобус…

На автопатот кај Мурска Собота во Словенија,…

Градоначалникот на Љубљана меѓу најмоќните луѓе во…

Словенечкиот неделник „Репортер” објави дека долгогодишниот градоначалник…

Вучиќ ги повика српските деца во Словенија…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во…

Словенија официјално доби жена претседател

Адвокатката Наташа Пирц Мусар (54) денеска на церемонија во…