Објавено на:

Словенскиот селектор: Македонците ќе бидат многу опасни

t

Словенија ќе биде првиот противник на Македонија на Европското ракометно првенство во Дебрецин на 13 јануари.

Селекторот на Словенците, Љубомир Врањеш во интервју за „Сиол“ ја искоментира македонската репрезентација. Тој е претпазлив во изјавите, бидејќи знае дека нашите ракометари можат да ги изненадат и најдобрите светски селекции.

„Македонците се силен тим, брзо знаат да ги понесат емоциите, тие се многу горди и со цело срце играат за националниот тим. Тоа секако е најголемата опасност за нас. Опасни се во првите натпревари на големите турнири, дури победувале и репрезентации како Франција и Данска. Тие се добар тим, но исто и ние. Имаат силни кружни напаѓачи. Не знам многу како ќе игра Кирил Лазаров, кој е фантастичен ракометар, но тој самиот не може да го добие натпреварот. Почнаа да играат брз ракомет и ако нивните голмани бидат расположени тогаш ќе бидат многу опасни“, анализира Врањеш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонските ракометари одиграа нерешено со Грција

Македонската машка ракометна репрезентација ремизираше вечерва против…

Македонскиот “октопод” го предводи идеалниот тим на…

Македонскиот репрезентативец и член на Порто, Никола…

Кил се измачи за да ги освои…

Македонскиот шампион, Еурофарм Пелистер го одигра најдобриот…

Мотив повеќе пред баражот со Украина, РФМ…

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија…

Пролет и Еурофарм Пелистер без проблеми, Алкалоид…

Екипите на Пролет и Еурофарм Пелистер први…