Објавено на:

Смит: Шведска и Финска може да се приклучат на НАТО во следните неколку месеци

t

Американската амбасадорка во НАТО Џулијан Смит изјави дека Шведска и Финска би можеле да се приклучат кон Алијансата во текот на „следните неколку месеци“.

Таа рече дека Алијансата ги поздравила барањата на Шведска и Финска и оти верува дека тие земји „ќе дадат голем придонес во НАТО алијансата“.


Џулијан Смит рече дека во последниве седмици членките на НАТО се обидуваат „да разгледаат начини на кои можат да ги скратат временските рокови околу процесот“ за прием на двете земји во воената алијанса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Заменикот МНР на Русија: Само болни луѓе…

Русија се надева на „разумно решение“ на…

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…