Објавено на:

Смртна казна за двајцата Британци и Мароканецот

t

Од украинското Министерство за надворешни работи пристигна реакција на денешната пресуда за смртна казна изречена од страна на меѓународно непризнатиот суд на самопрогласената Донецка Народна Република (ДНР), за двајца Британци и еден Мароканец кои во април беа заробени од руските сили во Мариупол.

Украинското Министерство наведува дека сите тројца се активни припадници на вооружените сили на Украина и треба да ги имаат сите права што им припаѓаат на воените заробеници.

„Според меѓународното хуманитарно право, тие имаат правен статус на воени затвореници“, изјави Олех Николенко, портпарол на украинското министерство.

„На непријателот му е забрането да ги злоупотребува, заплашува и нехумано да постапува со нив“, додаде тој.

„Таканареченото ‘судење’ на нашите војници на окупираната територија на Украина е безвредно“, рече Николенко, додавајќи дека судењето ги става интересите на пропагандата над законот и моралот.

„Украинската влада ќе продолжи да прави сè што е можно за да ги ослободи сите украински бранители“, истакна тој.

Ваквите реакции од украинските власти следуваат откако претходно беше објавено дека еден од осудените Британци е Ејден Ајслин (28), родум од Њуарк. Според објавените информации, тој наводно се преселил во Миколаев во Украина во 2018 година. Истата година, станал маринец во украинската армија и се оженил со Украинка.

Вториот осуден Британец е Шон Пинер, кој има 48 години и доаѓа од Бедфоршир. Неговото семејство вели дека тој бил истакнат член на британската армија пред да се пресели во Украина во 2018 година, каде што го искористил своето претходно искуство за обука на украинските војници.

„Шон ужива во украинскиот начин на живот и ја сметa Украина за свој втор дом во последните четири години. Во тој период запозна Украинка со која се ожени, а која е фокусирана на хуманитарна работа во својата земја”, изјавија од неговото семејство.

Руската новинска агенција РИА Новости, пак, јавува дека досега не е извршена ниту една смртна казна изречена од судот во т.н. ДНР, повикувајќи се на извори од судот на таа самопрогласена парадржава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…