Снаа и свекрва „склучиле“ брак – речиси 22.000 погрешни изводи издадени во 2019

t

Вработените во Управата за водење матични книги нема да го прекинат штрајкот пред да се исполнат нивните барања.

Од таму велат дека се издаваат изводи за новородени, починати и венчани само во итни ситуации.

Сител објави дека извештајот за работата на Управата покажува дека само во 2019 година се издадени вкупно 21.957 погрешни изводи, а граѓаните велат дека мораат неколку пати да одат за една иста работа.

Таков случај е и склучениот брак меѓу снаа и свекрва.

„Поради грешка во изводот на венчани е наведено дека брак склучиле сестра ми и нејзината свекрва. Денес е упитно како ќе го пријават бебето во матичната книга на родени. Нека штрајкуваат они – барем нема да прават грешки“, вели граѓанка.

Од синдикатот, пак, посочуваат дека тие не грешат, туку ги исправаат грешките што ги затекнале по осамостојувањето на институцијата во 2010 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бесни: Унгарија објави карта од Украина…

Украинското Министерство за надворешни работи ја укори…

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…