Објавено на:

Советникот на Зеленски го обвини поранешниот претседател Порошенко за рускиот напад во Украина

t

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Алексеј Арестович, во саботата изјави дека поранешниот претседател Петро Порошенко е делумно одговорен за тековниот конфликт со Русија. Функционерот го впери прстот кон одлуката на Порошенко да ги впише аспирациите за НАТО во уставот на земјата.

Клаузулата, која го опишува патот на Киев да стане полноправна членка на ЕУ и НАТО алијансата предводена од САД, беше додадена во уставот на Украина во февруари 2019 година и непосредно пред претседателските избори. Иако овој потег беше чист ПР трик за поранешниот претседател, се покажа дека има долготрајни последици, изјави Арестович за локалните медиуми.

„Кога Порошенко го претстави ова, тоа беше неговата лична предизборна ПР технологија. Однапред знаеше дека НАТО никогаш нема да не прими. Не најмал дел од вината за она што се случува сега во Украина е кај оние кои ја усвоија и промовираа оваа уставна одредба“, рече тој, имплицирајќи дека и оние украински пратеници кои ја поддржаа клаузулата ја делат вината за тоа. Уставната промена доби огромна поддршка тогаш со 334 од 450 пратеници кои гласаа за неа.


За време на Порошенко, желбата да се приклучи на НАТО, исто така, беше инкорпорирана во воената доктрина на земјата во 2015 година. Тој документ, исто така, формално ја утврди Русија како „воен противник“ на Киев.

Аспирациите на Украина за НАТО, сепак, всушност датираат многу пред уставните реформи во февруари 2019 година. Земјата беше пријатна за блокот предводен од САД од доцните 1990-ти, испраќајќи „мировна единица“ во Ирак во 2002 година, усвојувајќи законодавство што дозволува воен пристап на силите на НАТО на нејзината почва во 2004 година, итн.

Самиот блок формално ги призна аспирациите на Украина во 2008 година, кога алијансата објави во Декларацијата на Самитот во Букурешт дека ги поздравува „евроатлантските аспирации на Украина и Грузија за членство во НАТО“. Учесниците на самитот се согласија дека на крајот овие земји „ќе станат членки на НАТО“.

Москва ја нападна соседната држава по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите за прекин на огнот од Минск и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките во Доњецк и Луганск. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава.

Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО. Киев вели дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете бунтовнички републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…