Објавено на:

Советник на Зеленски: Ако Русија го заземе Мариупол нема да преговараме

t

Висок советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека мировните преговори со Москва би можеле да бидат прекинати доколку руските војници го заземат Мариупол, стратешки вреден пристанишен град на Црното Море.

Говорејќи за време на брифингот во вторникот, претседателскиот советник Алексеј Арестович разговараше за случувањата во конфликтот, имено за најновиот притисок на Русија за ослободување на целата територија за која Народните републики Доњецк и Луганск тврдат дека се нивна суверена територија, како и за изгледите за договор со преговори.

Меѓутоа, ако руските трупи успеат целосно да го заземат Мариупол – клучното пристаниште и вториот по големина град во Доњецката област – „можеби нема да има мировни преговори“, рече Арестович.

„Тогаш нашиот главен тек на дејствување ќе биде целосно уништување на непријателот, потпирајќи се на помошта од Западот и фактот дека Русите немаат од кого да добијат помош“, продолжи советникот.

Откако ги виде некои од најтешките борби во текот на конфликтот меѓу Русија и Украина, Мариупол сега е во голема мера под контрола на руските сили, со еден од последните поголеми џебови на украински трупи содржан во фабриката за челик Азовстал во градот.

Претходно во вторникот, руската војска соопшти дека ќе им дозволи на тие војници да се предадат доколку го положат оружјето – вклучително и борци со „националистички баталјони“ и „странски платеници“ – сугерирајќи да излезат од објектот напладне по московско време. Подоцна објави уште една понуда, повлекувајќи го крајниот рок, наведувајќи дека на војниците ќе им биде дозволено да заминат по одреден „хуманитарен коридор“, но не доби одговор од украинските власти.

Кон крајот на март, руското Министерство за одбрана објави дека првата фаза од нејзината воена операција во Украина е завршена, истакнувајќи дека нејзините сили ќе се повлечат од регионот на Киев и ќе се фокусираат на „ослободувањето на Донбас“. Мариупол се наоѓа во јужниот крај на регионот.

Арестович, сепак, инсистираше на тоа дека „битката нема да оди во полза на Русија“, тврдејќи дека офанзивата во Донбас „ќе пропадне“ благодарение не мал дел на воената помош обезбедена од надворешни сили.

Во државното обраќање во вторникот, претседателот Зеленски ги повтори барањата до западните нации да ја засилат својата поддршка, тврдејќи „Да имавме пристап до целото оружје што ни треба… веќе ќе ја завршивме оваа војна“. Тој истакна дека претходно во текот на денот имал разговори со лидерите во Холандија и Европската унија за обезбедување дополнителна помош.

До денес, Соединетите Држави и сојузниците во НАТО алијансата му понудија на Киев милијарди долари вооружување и друга воена помош, вклучително и 2,6 милијарди долари само од САД откако Русија ја започна својата офанзива кон крајот на февруари. Најновите пратки вклучуваа тешка артилерија, беспилотни летала, воени хеликоптери, како и дополнителна противоклопна и противвоздушна муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…