Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги спречуваат граѓаните да уживаат во кејот на Вардар: НЕ ПОДДРЖАА редовно одржување и разубавување на кејот

t

Мнозинството на советници во Советот на Град Скопје дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ не поддржаа одржување, расчистување и разубавување на кејот на реката “Вардар”.

Со 8 гласови за, без гласови против и без воздржани, НЕ беше понесена предлог одлуката за давање согласност за изменување на програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, расчистување на дивите депонии на подрачјето на Град Скопје.

Директорот на ЈП Улици и паришта, Саити објасни дека неодржување на кејот предизвикува лош имиџ за градот… Тој нагласи дека претпријатието го одржува брегот на реката Вардар, каде често се собираат отпадоци, а доколку не се одржуваат редовно се шири лош имиџ.

Сепак советниците од ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржаа предлог одлуката со што попречуваат граѓаните да уживаат во чист и уреден кеј на реката Вардар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…