Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги спречуваат граѓаните да уживаат во кејот на Вардар: НЕ ПОДДРЖАА редовно одржување и разубавување на кејот

t

Мнозинството на советници во Советот на Град Скопје дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ не поддржаа одржување, расчистување и разубавување на кејот на реката “Вардар”.

Со 8 гласови за, без гласови против и без воздржани, НЕ беше понесена предлог одлуката за давање согласност за изменување на програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, расчистување на дивите депонии на подрачјето на Град Скопје.

Директорот на ЈП Улици и паришта, Саити објасни дека неодржување на кејот предизвикува лош имиџ за градот… Тој нагласи дека претпријатието го одржува брегот на реката Вардар, каде често се собираат отпадоци, а доколку не се одржуваат редовно се шири лош имиџ.

Сепак советниците од ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржаа предлог одлуката со што попречуваат граѓаните да уживаат во чист и уреден кеј на реката Вардар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсен скопјанец кај кого било пронајдено оружје

На 27.03.2023 околу 21.50 часот во населба…

Пожар во подземна гаража во Скопје, изгореа…

Два автомобила изгореле вчераутро во подземна гаража…

ДИВ ЗАПАД: ДВЕ РАЗБОЈНИЧКИ КРАЖБИ СО ОГНЕНО…

Див Запад не ни е рамен, вечерва…

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…