Објавено на:

Советот за безбедност на ОН не ја усвои руската резолуција за истрагата за „Северен тек“

t

Советот за безбедност на ОН не ја усвои руската нацрт-резолуција за формирање меѓународна комисија која ќе го истражува поткопувањето на Северните текови, јавува дописникот на РИА Новости.
Документот не го доби потребниот број гласови поради положбата на западните земји.
Русија, Кина и Бразил гласаа за, а останатите земји беа воздржани.

За да се усвои резолуција потребно е да се освојат девет од 15 гласа, додека ниту една од постојаните членки на Советот за безбедност не треба да биде против.

Како што истакна Василиј Небензја, постојаниот претставник на Русија во ОН, по последното гласање, сомнежите за тоа кој навистина стои зад терористичкиот напад на Северен поток се зголемуваат.


„Ние самите ќе ги извлечеме потребните заклучоци. Сигурни сме дека ќе се појават подетални факти и ќе бидат идентификувани сите инволвирани во саботажата и ќе бидат обелоденети сите детали за ова злосторство“, додаде тој.
Во септември минатата година, два руски извозни гасоводи за Европа, Северен тек и Северен тек 2, експлодираа одеднаш. Германија, Данска и Шведска не ја исклучија можноста за насочена саботажа. Владимир Путин го нарече инцидентот очигледен терористички напад.

Доколку проектот ја добие потребната поддршка, Советот за безбедност ќе побара од генералниот секретар на ОН да „создаде меѓународна независна комисија за да спроведе сеопфатна, транспарентна и непристрасна истрага за сите аспекти на чинот на саботажа, вклучително и идентификување на сторителите, спонзорите. организатори и соучесници“.

Генералниот секретар на организацијата би имал на располагање 30 дена да поднесе извештај до Советот за безбедност за модалитетите за формирање на таква комисија.
Според документот, Советот за безбедност ќе повика на вклучување на релевантните страни во истрагите што ги спроведуваат некои држави. Станува збор за Шведска, Данска и Германија.
Дополнително, сите одговорни за организацијата, финансирањето и спроведувањето на оваа саботажа би одговарале.

Според новинарот, добитник на Пулицерова награда, Сејмур Херш, САД ја извршиле саботажата со помош на сојузниците на НАТО: минатото лето, за време на вежбите Балтопс, американските нуркачи минирале гасоводи, а три месеци подоцна Норвежаните поставиле експлозивни направи.
На почетокот на март, „Њујорк тајмс“ напиша дека, според разузнавачките податоци, некоја проукраинска група стои зад нападот на „Северен поток“, а официјален Киев не може да знае ништо за неговите планови. Прес-секретарот на рускиот лидер Дмитриј Песков ги нарече ваквите публикации координирано полнење со цел да се сврти вниманието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу: Војната во украина ќе трае најмалку…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу кажа…

Медведев се закани: Последните случувања во Украина…

Последните конфликти во Украина не оставаат многу…

(Анализа) НАТО ја губи војната во Украина

Анализа на новинарот и публицист Рон Унц…

(Видео) Поранешен телохранител на Путин: Има патолошки…

Владимир Путин никогаш не користи мобилен телефон…

Украина тврди дека го убила командантот на…

Украинската армија денес тврдеше дека го убила…