СОНК и МОН преговараат зад затворени врати: Можно е решение во петок?

t

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука денеска во седиштето на Синдикатот одржаа уште една средба за преговори за повисоки плати и за колективните договори во основните и средните училишта во рамки на новиот десетдневен рок за усогласување на отворените прашања со посредство на помирувач.

По двочасовната средба не беа соопштени детали од средбата, а нова СОНК и МОН ќе имаат в петок. Синдикатот утре ќе има средба со Министерството за труд и социјална политика на која, како што наведуваат од МТСП, ќе биде отворено прашањето за Колективниот договор за предучилишни установи, кој истекува во јуни, како и прашањето за постојното законско решение во делот на исплата на плати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…

Путин му се заблагодари на Ердоган: Има…

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Техеран изјави…

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со…

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански…

Советот на ЕУ даде зелено светло за…

Вечерва Советот на ЕУ даде зелено светло…

Димитров: Утре Владата ќе рече дека сме…

Утре во Брисел со првата Меѓувладина конференција…