ПРОДОЛЖУВА ГЕНЕРАЛНИОТ ШТРАЈК ВО ОБРАЗОВАНИЕТО: СОНК конечно излезе со соопштение

t

Штрајкот продолжува, соопшти Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

И покрај апелите на министрите за образование и за труд и социјална политика, штрајкот на наставниците и на вработените во предучилишните установи ќе продолжи и неделава.

Понудата на Владата е зголемување на платите за 10 %, по ребалансот на Буџетот кој би бил во мај или јуни.

Од синдикатот велат дека понудата е дадена усно, а не писмено и дека членството  останува на тоа дека штрајкот треба да продолжи се до прифаќање на нивните барања за зголемување на платите од 18,4 отсто.

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, со објава на Фејсбук ги повика наставниците во основните и средните училишта да го продолжат образовниот процес бидејќи тоа е од најдобар интерес на децата.

„Децата треба да ни е на прво место, затоа што правото на образование на секое дете е уставно загарантирано право. Губењето на настава во услови како оваа пандемија, кога владата и Министерството за образование и наука направи максимални напори да го нормализира образовниот процес, не оди во прилог никому, најмалку на учениците”, напиша Шаќири.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наставниците се жалат на мобинг од учениците…

Мобингот кон наставниците од страна на учениците…

СОНК: Најдете решение за кризата, онлајн настава…

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура…

Добра вест: Наставниците ќе земат цела плата…

Прифатени се сите препораки на посредникот кој…

Ковачевски го поздрави договорот меѓу СОНК и…

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави договорот за…

НАЈНОВА ВЕСТ: Се договорија СОНК и МОН…

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва…