Објавено на:

Сопругата на командантот на Азов: Звучеше како да се збогува со мене

t

Украинските борци кои се спротивставуваат на руските сили во тунелите под челичарницата во Мариупол, одбиваат да се предадат и покрај жестоките руски напади, пишува „Скај њуз“, додавајќи дека борбите во последното упориште на украинските бранители во разурнатиот град се интензивираат.

„Нема да се предадат. Се надеваат на чудо“, изјави телефонски за „Скај њуз“ Катарина Прокопенко, сопруга на командантот на полкот Азов Денис Прокопенко, кој е сместен во Азовстал. Таа вели дека разговарала со него на телефон.

Таа рече дека нејзиниот сопруг и рекол дека ќе ја сака засекогаш.

„Полудувам. Тој звучеше како да се збогува со мене“, рече Прокопенко.

Се верува дека во тунелите под Азовстал се уште има околу 2.000 украински борци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…