Сопругот на Јанкуловска: Осудените лица се третираат како граѓани од трет ред

t

На екс министерката Гордана Јанкуловска, како и на останатите затвореници од женски пол им е оневозможено да ги користат законските погодности коишто ги имаат затворениците мажи. Ова неодамна го посочи Комисијата за заштита од дискриминација, а на оваа тема вечерва, во емисијата „360 Степени“ на Алсат, говореше и сопругот на Јанкуловска, Влатко Илиевски.

„Осудените лица се третираат како граѓани од трет ред. Ги множат со нула. Никој не се грижи за нивните законски загарантирани права. Со оглед на тоа дека станува збор за женскиот дел од осудените лица, кадешто изминативе години немало звучни имиња коишто би можеле да го артикулираат овој проблем, биле оставени сами на себе. Тука работата не си ја завршиле ниту Народниот правобранител, ниту Хелсиншки, ниту други органи“, вели Илиевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопругот на Јанкуловска: Осудените лица се третираат…

На екс министерката Гордана Јанкуловска, како и…

Најнова вест: ВООРУЖЕН ГРАБЕЖ ВЕЧЕРВА ВО АЕРОДРОМ!

Уште едно разбојништво се случи доцна вечерва…

Костадиновска-Стојчевска: Ќе најдеме стручен тим за да…

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека…

Внимавајте ако одите натаму: Во вторник ќе…

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува…

Одлуката на Уставниот суд за платите на…

Одлуката на Уставниот суд од пред два…