Соработка наместо поделби! Арсовска оствари низа средби во Тирана – Скопје ќе биде развиен европски град

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска оствари работна средба со италијанскиот амбасадор во Тирана.

Како што информмираше градоначалничката, на средбата се разговарало за можноста Градот Скопје регионално да ја интензивира соработката преку споделување на најдобри практики со развиените градови.


Градоначалничката Арсовска уште еднаш покажа дека доброто на скопјани е на врвот на нејзината агенда и дека соработката и напредокот се пред поделбите кои се карактеристични за македонското општество.

Го пренесуваме Фејсбук статусот на градоначалничката Арсовска во целост:

“Денеска во Тирана остварив средби со амбасадорот на Италија во Албанија г-дин Фабрицио Буци и Шефот на мисијата на ОБСЕ во Албанија, г-дин Винченцо Дел Монако.

На средбата разменивме идеи и разговаравме за нови пристапи за можноста градот Скопје регионално да ја интензивира соработката и тоа преку споделување на најдобри практики за дигитализација и вклучување на претприемачите во процесите.

Еден од приоритетите на Градот Скопје е креирање квалитетни економски политики кои ќе придонесат за забрзан економски раст на локално ниво.” – стои во објавата на Арсовска.

Линк до Фејсбук статусот: <a href="http://<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FArsovskaDanela%2Fposts%2F501287274956542&show_text=true&width=500" width="500" height="610" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share">http://<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FArsovskaDanela%2Fposts%2F501287274956542&show_text=true&width=500″ width=”500″ height=”610″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share”></iframe>

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За првпат од осамостојувањето на Македонија противпожарната…

Апсурдната политика која се водеше со години…

Притвореник се задушил откако ја запалил ќелијата…

Несекојдневен инцидент се случил во притворското одделение…

Арсовска од Тирана: Наоѓаме начини како да…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е…

Соработка наместо поделби! Арсовска оствари низа средби…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Албанија тоне во долгови: Минатата година со…

Јавниот долг на Албанија на крајот на…