Софистицираните системи „Пегасус“ и „Предатор“ под лупа на надзорната собраниска комисија

t

Денеска истекува крајниот рок до кога надлежните институции треба да достават информација за софистицираните системи, особено за нивното производство, продажба, користење и можни злоупотреби.

Седницата на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање зад затворени врати. Се разгледува информацијата за софистицираните системи „Пегасус“ и „Предатор“.

Денеска истекува крајниот рок до кога надлежните институции треба да достават информација за софистицираните системи, особено за нивното производство, продажба, користење и можни злоупотреби.

Во информацијата треба да се опфати и кои фирми се вклучени во производството и во продажбата на системите, дали нашите служби ги користат и поседуваат, дали вакви системи поседуваат поединци, компании, политички партии и други субјекти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната…

Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената…

Почна интервјуирањето на 42-та кандидати за новиот…

Собраниската Комисија за прашања на изборите и…

Столтенберг: Тука ги јадев моите први полнети…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска…

КОМЕДИЈА! Мастика заглавена во уредот за отчукување…

Настаните во Собранието стануваат потензични но и…