Објавено на:

Сојузник на Русија ама ќе продава нафта на САД: Венецуела вели енергенсот нема врска со лојалноста кон Москва

t

Венецуела е сојузник на Русија, но е подготвена да продава нафта на САД вели министерот за надворешни рабпти на државата.

Министерот за надворешни работи на Венецуела, Феликс Пласенсија, изјави дека Каракас е подготвен повторно да продава нафта на Соединетите држави, а истовремено да остане „лојален“ на Москва.

Пласценија изјави за турската агенција Anadolu во саботата дека нема да биде „чуден однос“ за Вашингтон и Каракас да соработуваат на нафта, бидејќи Венецуела „долго време води нафтен бизнис со Американците“.

Министерот тврдеше дека би било „добро за сите“ ако извозот на енергија од Венецуела во САД се „врати на вистинскиот пат“, додавајќи дека Американците се добредојдени во земјата се додека „го почитуваат суверенитетот“ на Венецуела и го признаваат претседателот Николас Мадуро како „единствен и легитимен шеф на владата на Венецуела“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…