Објавено на:

Со спортско рекреативен и хуманитарен настан одбележан 17-от роденден на Општина Аеродром

t

Со богата програма за дечињата од градинките и учениците од основните училишта од општината, денеска во паркот „Авион“ , под мотото „Спортуваме за Аеродром“ се одбележа 17-от роденден на Општина Аеродром.

На настанот, на кој присуствуваа градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, покрај богатата музичка и забавна програма, најмладите имаа можност на десеттина различни полигони низ непосредна игра и активности имаа прилика да се запознаат со голем број спортови како што се фудбал, кошарка, бадминтон, одбојка, гимнастика, хокеј на трева и многу други.


Пред присутните дел од своите вештини им ги презентираа и извидници од Извидничко поречанскиот одред „Галеб“, а на најмладите преку игра и вежби им ја пренесоа и пораката за значењето на постојаната грижа за природата.

Во рамките на манифестацијата „Спортуваме за Аеродром“, под мотото „Биди човек“ се одржа и хуманитарна акција, каде во еден од полигоните беше поставена кутија за донирање средства за помош на оние на кои им е најпотребна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…